Debiutas po burėmis

Mozūrų ežerynas – tai teritorija Lenkijos šiaurės rytuose, Mozūrų vaivadijoje. Šioje teritorijoje telkšo net 2700 ežerų (dauguma, žinoma, labai mažiukai), kai kurie iš jų jungiasi upeliais, kanalais. Visos teritorijos plotas artimas Lietuvos valstybės plotui. Kai tiek ežerų visai nekeista, kad šis kraštas yra populiari turizmo vieta. Ir ne tik tarp lenkų. Tik o ką aš ten veikiau šį vėlyvą balandį?

Čia reikėtų pradėti iš kiek toliau. Taip susiklostė, kad 2016-ųjų vasarą Trakuose pradėjau mokytis buriuoti su jachta. Visai netikėtai tai įvyko, nes iki tol aktyviai nesidomėjau jokia vandens veikla. Mokantis buriuoti supratau, kad sulig kursais šitas užsiėmimas nesibaigs. Buriavimas – tai daugybės skirtingų įgūdžių reikalaujanti ir juos lavinanti veikla. Tai yra veikla, kuri visiškai išvalo smegenis, užburia ir nuramina. Judėjimas ir greitis be variklio sulieja su gamta. Ši veikla reikalauja analizuoti ir stengtis pažinti aplinką, gamtą, skaityti jos siunčiamus ženklus arba kentėti juos ignoruojantiems. Ir tai yra sociali veikla, nes laive retai kada būsi vienas. Daug gerų dalykų galėčiau dar čia parašyti, bet pradžiai užteks.

Taigi, išlaikęs buriavimo kursus iškart pradėjau galvoti, kur pritaikyti naujus įgūdžius ir taip atsidūrėm regatoje. Pala, bet regata taigi važybos?! Taip. Nes kaip sakoma – kol neįmesi savęs į vandenį, neišmoksi plaukti. Mūsų įgula susidėjo iš Mykolo, Linos, Rūtos ir manęs. Nei vieno iki galo mokančio valdyti laivą, bet planavome išmokti viską eigoje.

Regatą jau berods 5-tus metus Lenkijoje organizuoja Vilkaviškio buriuotojų klubas Škvalas.lt. Smagi kompanija, malonūs ir labai paslaugūs žmonės.

Visa regata mums tikrai buvo didžiulis mokymosi procesas. Nuo pat pirmo vakaro sėmėm informaciją atminties ir dėmesio kibirais iš kitų dalyvių ir dėliojom į virtualius stalčiukus savo galvose, darėm klaidas, taisėm jas, darėm naujas. Prieš šį renginį tiek man tiek Mykolui, su kuriuo plaukėm buvo tekę praktikuotis tik Trakuose ir tik su instruktorium tad čia reikėjo susikaupti ir pasitempti.

Pirma diena

Regatoje buvo suplanuoti keturi etapai per tris dienas. Pirmai dienai teko ilgiausias maršrutas – iš Gižycko turėjome nuplaukti iki Mikolaikų. Pražioje buriuojame, paskui plaukiame su varikliu kanalais.

Pirma diena buvo saulėta su 3-4 m/s vėju. Rimtiems buriuotojams toks oras ko gero buvo kančia, nes niekaip normaliai neįsibėgėsi, bet mums apšilimui buvo daugiau negu tobula. Startavom sėkmingai, plaukėm lyg viską mokėtume. Muzika, vynas. Finišavom aišku paskutiniai, bet mums tai buvo mažiausiai svarbu.

Pakeliui pataikėme ant seklumos, bet labai sėkmingai nuo jos išsivadavom. Tai buvo tik vienas mini nuotykis. Toliau tokių turėjome dar kelis: plaukiant per kanalus būtina nusileisti stiebą, nes juose pasitaiko tiltelių, elektros kabelių ir kitokių objektų. Šito veiksmo niekad nebuvom darę patys, tad mums padėjo organizatoriai pasigavę mus su savo kateriu vidury ežero. Netrukus po to, kaip pradėjome plaukti su varikliu, jis nustojo veikti. Tuomet mus ilgą laiką tempė kateris, kol galiausiai paaiškėjo, kad tiesiog nepripylėm pakankamai kuro. O jau buvom pasiruošę skambinti laivo savininkui, kad atvažiuotų taisyti. Fail.

Atplaukti į Mikolaikas buvo didingas jausmas. Įsivaizdavau koks jausmas turėtų būti kai grįžti po kelionės per vandenyną ar aplink pasaulį, kai artėjant link kranto pradeda matytis miestas, namai, žmonės. Kai žengi iš savo kelių kvadratinių metrų laivo ant tvirtos sausumos. Nors mes vandenyje praleidome tik vieną dieną, gražiame ore ir nuolat matydami vieną ar kitą krantą, bet jausmas vistiek buvo nuostabus. O kai dar savarankiškai prisišvartavome ir išlipome į krantą, nuo įspūdžių kiekio atrodė, jog ši diena truko maždaug 72 valandas.

Dar daugiau nuotykių

Kitos dienos vėjuotas rytas tik pabudus leido suprasti, kad šiandien reikalų bus dar daugiau. Ir buvo. Vėjo kur kas stipresnis nei vakar, apsiniaukę, lynoja. Išplaukėme iš Mikolaikų. Nuleidžiant stiebą (tai reikėjo atlikti, kad praplauktume po tiltu) vos nesuplėšėm groto. Pasimokėm, kitą kartą šios klaidos nebus.

Startavom ir plaukėm sėkmingai iki kol, prieš išplaukiant į atvirą ežerą, mūsų laivą pradėjo nevaldomai sukti aplink savo ašį (tai vadinama bročingu). Aš tuo metu buvau prie vairo, bandžiau su juo kažką daryti, kad ištiesinčiau laivą, bet jis visiškai neklausė. Sukimasis stiprėjo, grotas vis stipriau blaškėsi nuo vieno borto prie kito, sulig kiekvienu jachtos pasvirimu vanduo vis labiau priartėdavo prie mūsų. Kokpite buvome trise, merginos irgi ėmėsi veiksmų sitaucijai suvaldyti, tačiau taip ir nesupratau, kas padėjo, o kas ne, nes po kelių sekundžių viskas tiesiog nurimo.

Po šito įvykio plaukti pasidarė šiek tiek nejauku. Pasirodo, Rūta jau buvo pradėjus peržiūrinėti savo gyvenimo vaizdajuostę mintyse. Na, nes vanduo šaltas, krantas toli ir įkritęs ilgai neištemptum. Aptarinėjome kokie galėjo būti scenarijai. Kažkaip nejučia visi pasiėmė arčiau telefonus ir dokumentus, man liepė nusiimti užraktą nuo telefono, kad reikalui esant galėtume skambinti Mozūrų pagalbai (labai džiugu, kad vis tik neprireikė). Toliau plaukiant visiškai nesijautė užtikrintumo, jachta valdėsi sunkiai, kol artėjant prie maršruto pusiaukelės vėl įvyko bročingas. Nepasiekę pusiaukelės apsisukome plaukti atgal. Šioje vietoje reikėtų pastebėti, kad visi kiti dalyviai jau buvo seniai pasiekę pusiaukelę ir plaukė atgal. Organizatoriai taip pat išplaukė link Mikolaikų uosto. Tad šiuo metu mes plaukėme vieni, jokių kitų laivų aplink. Ir vėl įvyko bročingas. Šį kartą jau spėjome sureaguoti ir puolėm nuleidonėti bures. Ir šį kartą jau ir man buvo baisu. Nuleidome bures ir nusprendėme plaukti tik su varikliu, o šios problemos priežastis aiškintis ant kranto.

Grįžę gavom krūvą naudingų patarimų ir sužinojom, kas buvo blogai. Dar viena neįkainojama pamoka! Du pagrindinius dalykus paminėsiu ir čia:

  1. Vairo plunksna turėjo būti nuleista iki galo. Kadangi to nebuvom padarę, rizikavom ją nulaužti, bet kažkaip to išvengėm.
  2. Grotą reikėjo reguliuoti pagal vėją (atidaryti kai ateina gūsis) ir tai turėjo daryti atskiras žmogus, ne vairininkas.

Kitą dieną vėjas buvo dar stipresnis, tad plaukimai išvis nevyko. Vakare buvo surengtas regatos uždarymas ir apdovanojimai – mūsų kategorijoje (Maxus 24) buvo tik trys laivai, tad išėjo taip, kad užėmėm trečią vietą. Visiškai nepelnyta garbė, bet užtat motyvacija ateičiai.

Dar vienas nuotykis laukė grįžtant į Gižycko paskutinę dieną. Oras vėl ramus ir saulėtas. Praplaukėme visus ežerus su varikliu ir paskutiniame ežere planavome plaukti su burėmis. Bet užėjo stiprus škvalas su sniegu, kruša ir dar belekuo, ežeras įsibangavo, jachta šokinėjo per bangas, o reikėjo plaukti tiesia į vėją. Net ir plaukiant su varikliu nebesijaučiau saugiai. Tačiau artėjant prie uosto vėl švietė saulė. Prisišvartavom idealiai ir nuotaika buvo nuostabi.

Kiti dalykai

Pasirodo įspūdžių nereikia ieškoti toli ir sunkiai – nuvažiavom tik 350 km nuo namų, bet šitas renginys man išliks, kaip viena įsimintiniausių kelionių! Be to, rytiniai Gižycko vaizdai dar sustiprino įspūdžius ir Mozūrai virto pietų Europa mano vaizduotėje:

Pirmą kartą teko gyventi ir nakvoti jachtoje ir ši dalis man patiko ne mažiau nei pats plaukimas. Vietos mažai, judėti sunku, bet kažkaip nesuprantamai jauku. Visi daiktai visada su tavimi, gamta su tavimi ir aplinkinio pasaulio poreikis tarsi išnyksta.

Apskritai šitas renginys buvo labai geras kick-start’as mano naujam hobiui. Daugybė išmoktų ir praktiškai išbandytų dalykų, sutikti buriuotojai, įdomūs pokalbiai. Galbūt dalyvauti regatoje buvo neapgalvotas avantiūristinis poelgis, tačiau visiškai pasiteisino!

Be to, ačiū merginoms, kad leidosi kartu į šitą nuotykį, mokėsi buriavimo subtilybių ir padėjo išsisukti iš nelengvų situacijų. Jūs nuostabios! :*

O štai čia dar galima rasti labai gražių Linos ir Mykolo nuotraukų.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s